"Istraživalačke aktivnosti putem osjetila"

naslovnaU okviru projekta "Istraživalačke aktivnosti putem osjetila" u mjesecu siječnju jaslička skupina "Zečići" posvetila je pozornost auditivnom osjetu ( sluh) i vestibularnom osjetu (kretanje i ravnoteža).

Slušali smo zvukove u našoj unutarnjoj i vanjskoj okolini. Stvarali smo zvuk pomoću dvije plastične kocke, s metalnim posuđem, zvečkama, drvenim štapićima, našim rukama po stolu.

Osluškivali smo kakav zvuk proizvode naše čizme hodajući po snijegu. Proveli smo igru osluškujući zvukove bočica napunjenih s različitim materijalima te pokušali pronaći dvije istozvučne bočice. Uočavali smo razliku u zvuku - prazna/puna bočica te tiho i glasno odzvanjanje. Svirali smo na gitari od gumica koje daju raznolike tonove te sa štapićima na raznim vrstama materijala.

Aktivnosti vestibularnog osjeta bile su: hodanje po spužvastim elementima koji se ljuljaju prilikom pritiska nogu; hodanje po kartonskim kutijama, drvenoj daščici; hodanje po plastičnom kolutu zalijepljenom na podu;

pregibanje tijela na ogradici krevetića; stoj na jednoj nozi - tko će dulje izdržati; vrtnja oko svoje osi te uspostavljanje ravnoteže tijela nakon prestanka vrtnje; hodanje "noga ispred noge", "noga do noge"; vožnja po cestovnom poligonu. 

Odgojiteljice Katica i Darija 

© 2016 Dječji vrtić Bubamara. Sva prava pridržana. Designed by Georg